Výlety v Norsku

Plánujete výlet do Norska a nevíte, kde toho uvidíte nejvíc? Doporučujeme střed Norska, kde je i naše raftová základna. Oblíbené jsou národní parky Rondane a Jotunheimen, ve kterých najdete opravdové Norsko se vším všudy. Mají tady snad všechno - hory, řeky, jezera i náhorní plošiny pokryté sněhem. Stačí píchnout prstem do mapy a vyrazit.

Domluvit rafting +420 775 263 423 Ceník

Jotunheimen a okolí

Nejkrásnější a nejvyšší pohoří celé Skandinávie nabízí spoustu možností. Nejtěžší je rozhodnout, jestli chci vylézt na tu nejvyšší horu, nebo se koupat v úžasných ledovcových jezerech. A pozor, o soby tu není nouze!

Jezero Gjende a hřeben Besseggen

Určitě doporučujeme nevynechat výlet ke slavnému jezeru Gjende s přechodem hřebene Bessegen. Je to sice trochu do kopce, ale výhled na 2 nejkrásnější jezera v celém Norsku za to rozhodně stojí. Ne nadarmo se jedná o jeden z nejpopulárnějších treků. Každý se může rozhodnout, jestli chce jít po hřebeni, nebo přímo po březích jezera Gjende. Je zde také možnost přejet lodí do poloviny jezera (Memurubu) nebo na jeho konec (Gjendebu) a vracet se pěšky zpět.

V sezóně je vhodné loď rezervovat předem.

Hory Galdhøpiggen a Glittertinden

Dvě nejvyšší hory Norska se přetahují jen o pár výškových metrů. Dlouhou dobu soupeřily, která je vyšší, nicméně ledovcové tání Glittertindenu rozhodlo a Galdhøpiggen je nyní nejvyšší horou. Výstup na obě hory je možný pro většinu lidí bez problémů. Je však vhodné brát v úvahu ledovcovou povahu výletu, očekávat sníh a někdy také praskliny. Pro výšlap bez davů lidí bude lepší volbou Glittertinden. Výstup na obě hory zvládne průměrně zdatný jedinec a sestup každý se smyslem pro zábavu – nezapomeňte si igelitové pytle na sáňkování! Romantici určitě ocení rozlehlé sněhové pláně s bezchybnými výhledy při západu slunce (pozor na delší čekání, občas nezapadá). Za nás se jedná o super zážitek, který musíte vyzkoušet.

Rondane a okolí

Národní park Rondane nabízí nekonečnou řadu přírodních scenérií. Záleží pouze na tom, zda preferujete jednodenní výlety, nebo přechody hor s přespáním. Vybere si tady úplně každý.

Výlety a treky v Rondane

Většina treků začíná u chaty Rondvassbu. Při vjezdu autem dorazíte na parkoviště, odkud pěšky pokračujete k chatě. Je zde také možnost si půjčit kolo, které u chaty odložíte a dále pokračujete po svých. Je těžké rozhodnout, zda raději zvolit několikadenní tůru do srdce národního parku, nebo si užít lehkou procházku údolím kolem jezera. Neskutečné hory vás obklopí ze všech stran a budete chtít zůstat napořád. Určitě zkuste přespat ve stanu, na příští ráno nikdy nezapomenete!
Do Rondane však vede více cest a každá nabízí jinou scenérii. Pokud máte čas, určitě navštivte jak jižní část s obrovskými plošinami a kulatějšími vrcholy, tak tu severní s mocnými horskými hřebeny.

A pokud máte rádi norské řeky stejně jako my, nevynechejte nádhernou Store Ula s řadou vodopádů. Vytéká z jezera přímo u chaty Rondvassbu a míří do města Otta. Najdete zde třeba velmi fotogenický vodopád Storulfossen (známý také jako Bruresløret, čili Nevěstin závoj).

Jezero Furusjøen

Pokud nechcete neustále šplhat po kopcích, zkuste výlet okolo jezera Furusjøen na jižním okraji Rondane. Užijete si zde krajinu naprosto odlišnou od náhorních planin a horských štítů. Příjemná procházka mezi stromy a bažinnými slatěmi s výhledem na hory je ideální pro odpočinek od náročných treků. Je zde také možné vyrazit na výlet na kolech.

Den bez chození

Až si budete chtít odpočinout od chození, naplánujte si den na raftu.
Vezmeme vás do vody i do vzduchu, ukážeme jinak nedostupné soutěsky a potom můžete prozkoumat okolí známého Heidalu.

Den s námi je ideální pro přesun mezi Rondane a Jotunheimen.

Okolí Heidalu

Před nebo po raftingu si můžete projít malebné městečko Heidal, navštívit fascinující vetešnictví ve Faukstadu, nebo vyrazit na procházku k soutěsce Ridderspranget (pozor, za rohem proti proudu je gigantický vodopád, ten nesmíte vynechat). A koho to nebere, může se jet vykoupat do nedalekého jezera Lemonsjøen a dát si u něj kávu s něčím dobrým na zub.

Kempování na divoko v Norsku

Pokud radši spíte v přírodě nadivoko než v kempech, pak můžete zkusit pohledat nějakou inspiraci na mapě Wild Camping TIPs v Norsku (https://wildcamping.tips/cs/loc/norway/) s tipy jak na místa dostupná auty, tak i nějaké hezké volně přístupné chajdy a bivaky v horách. Při kempování „nadivoko“ hlavně nikdy nikoho nerušte a vše po sobě vždy ukliďte 🙂

Česká raftová základna